Kanada po raz pierwszy od czterech lat poza podium!

W meczu o brąz MŚ elity nie doszło do rewanżu Kanadyjczyków na Amerykanach za porażkę z fazy grupowej. Ubiegłoroczni wicemistrzowie świata przegrali z Jankesami 4:1.

Pierwsza tercja przebiegła bardzo spokojnie – obiee strony podeszły do rywala z dużym respektem. Choć sytuacji bramkowych nie brakowało, to żadna ze stron nie zdołała pokonać golkipera rywali.

O wiele więcej działo się po przerwie. Zarówno Amerykanie, jak i Kanadyjczycy podkręcili tempo, jednak to ci pierwsi coraz częściej zaczynali dochodzić do głosu. Najlepszą okazję do pokonania golkipera rywali miał Chris Kreider, który w 23. minucie stanął przed szansą otworzenia wyniku. W sytuacji sam na sam z McElhinneyem trafił jednak w parkany kanadyjskiego bramkarza. Chwilę później, w niemal identycznej sytuacji, nie popelnił już tego błędu i Jankesi prowadzili 1:0. Kanadyjczycy walczyli o poprawę niekorzystnego wyniku, jednak dopiero na niespełna dwie minuty przed końcem drugiej tercji udało im się doprowadzić do wyrównania.

W trzeciej tercji zaczęła systematycznie uwidatniać się przewage Amerykanów. Mimo to, hokeiści dowodzeni przez Jeffa Blashilla zdołali ją udokumentować dopiero w 54. minucie meczu. Wówczas, grając w liczebnej przewadze, prowadzenie Stanom Zjednoczonym przywrócił Nick Bonino. Trener Kanady postawił wszystko na jedną kartę i zdecydował sie na manewr wycofania bramkarza, zastępując go dodatkowym graczem z pola. To jednak nie przyniosło zamierzonego skutku, a Amerykanie jeszcze dwukrotnie zdołali umieścić krążek w bramce rywali.

USA – Kanada 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)
1:0 Chris Kreider – Dylan Larkin – Alex Debrincat (26:40, w przewadze)
1:1 Marc-Edouard Vlasic – Bo Horvat – Kyle Turris (38:06)
2:1 Nick Bonino – Patrick Kane (53:21, w przewadze)
3:1 Anders Lee – Charlie McAvoy (57:45, do pustej bramki)
4:1 Chris Kreider (58:18, do pustej bramki)

Sędziowali: Mikko Kaukokari i Jozef Kubus (główni) – Miroslav Lhotsky i Sakari Suominen (liniowi)
Minuty karne: 4 – 14
Strzały: 37 – 25
Widzów: 12111

USA: Kinkaid – Martinez, McAvoy; Debrincat, White, Kane – Butcher, Murphy (2); Gaudreau, Bonino, Atkinson – Pionk, Jensen; Kreider, Larkin, Lee (2) – Hughes; Milano, Coleman, Ryan, Thompson.
Trener: Jeff Blashill

Kanada: McElhinney – Vlasic, Parayko; Nugent-Hopkins, McDavid (2), Schenn – Edmundson (2), Ekblad (2); Beauvillier (2), Barzal, O’Reilly (2) – Murray (2), Nurse; Horvat, Turris, Pageau – Chabot; Jost (2), Bailey, Dubois, Eberle.
Trener: Bill Peters