KHL – podsumowanie trzydniowe (21-23.11)

Dziś wyjątkowo – bo po krótkiej, trzydniowej – przerwie podsumowanie rozgrywek KHL. Dużo się wydarzyło, więc nie przedłużając przechodzimy do konkretów.

Środa (20.11)

Wydarzeniem dnia był mecz Jokeritu z Avangardem. W Helsinkach kibice oglądali prawdziwy popis umiejętności gospodarzy, skuteczni, skupieni, perfekcyjni Finowie wygrali spotkanie 7:4. Zwłaszcza druga tercja, która była przez długi okres prawdziwą piętą achillesową Jokeritu, została zagrana wręcz koncertowo. „Jokery” wygrały ją aż 4:1.

Poza tym tradycyjnie już wygrana CSKA. Tym razem ofiarą był klub HC Sochi, przegrywając w Moskwie 2:0. Klub z Moskwy z dnia na dzień wydaje się coraz bardziej odskakiwać od reszty stawki stając się głównym kandydatem do tytułu – oby dociągnął formę do fazy play-off.

Amur Khabarovsk – Spartak Moskwa 1:0 (po karnych)

Skrót spotkania:

Kunlun Red Star – Dynamo Mińsk 4:1

CSKA Moskwa – HC Sochi 2:0

Jokerit Helsinki – Avangarda Omsk 7:4

Dynamo Ryga – Vityaz Podolsk 1:2

Czwartek (22.11)

W czwartek liga rozegrała pięć spotkań. Fani KHL zwracali jednak uwagę na dwa spotkania: Avtomobilist -Torpedo i Metallurg – AK Bars. „Avto” stawało przed zadaniem rehabilitacji za bardzo kiepskie spotkanie z Neftekhimikiem, natomiast Metallurg podejmował zespół aktualnego mistrza czyli AK Bars Kazan.

Kolejny raz słabo zaprezentowali się hokeiści ligowego lidera, którzy przegrali drugi mecz z rzędu przed własną publicznością. Gdyby jeszcze do Yekaterinburga przyjeżdżała elita KHL byłoby to w jakimś stopniu zrozumiałe. Tymczasem obydwie porażki hokeiści „Avto” doznali ze średniakami. Najpierw nieco upokarzające 2:6, a teraz kolejna 1:3.

„Avto” zdaje się kroczyć prostą drogą do spadku z pierwszego miejsca w lidze, a po pozycji „dominatora” ligi nie pozostał już żaden ślad. Na pięty coraz mocniej następują CSKA i SKA. Pytanie brzmi czy ten niewielki kryzys, przede wszystkim w skuteczności (bo w strzałach to gospodarze dominowali) uda się zażegnać odpowiednio szybko.

Bardzo zacięty, stojący na wysokim poziomie mecz oglądali za to kibice w Magnitogorsku. Miejscowy Metallurg mimo bardzo ambitnej gry uległ nieznacznie ekipie AK Bars 2:3. Spotkanie bardzo dobrze rozpoczęli goście, którzy po piętnastu minutach prowadzili już dwoma bramkami. Miejscowi nie poddali się i dążyli do wyrównania, co udało im się osiągnąć w drugiej tercji. Ostateczny „cios” był jednak dziełem przyjezdnych i to AK Bars wywozi cenne punkty z bardzo trudnego terenu.

Piątek, piąteczek, piątunio (23.11)

Z pięciu piątkowych spotkań można wyróżnić dwa z udziałem drużyn, które dwa dni temu pokazały nam świetne widowisko – Jokerit Helsnki – Barys Astana i Dynamo Ryga -Avangarda Omsk.

Wiele zdrowia musiało kosztować zawodników Avangardy i Jokeritu ich bezpośrednie, opisywane nieco wyżej starcie. Obydwa kluby przystępowały do piątkowych spotkań w roli zdecydowanych faworytów, i obydwa zgodnie poniosły porażkę. Nieco lepiej wypadli Finowie, którzy swój mecz z Barysem przegrali dopiero po rzutach karnych, natomiast Avangarda rozegrała fatalne spotkanie w Rydze przegrywając łatwo 3:0. Dwa dni wypoczynku, jak się okazało nie wystarczyło by zregenerować swoje siły, a utrata punktów z drużynami środka tabeli musi boleć.

Wreszcie fatalną serię ośmiu porażek z rzędu przełamała za to drużyna ostatniego w tabeli Admirala Vladivostok. Udało jej się ograć sąsiadujące w tabeli Dynamo Mińsk aż 5:1. Mimo to Admiral wciąż jest „czerwoną latarnią” ligi, a strata do przedostatniej drużyny wynosi trzy punkty.

Admiral Vladivostok – Dynamo Mińsk 5:1

Kunlun Red Star – Spartak Moskwa 0:2

Jokerit Helsinki – Barys Astana 1:2 (po karnych)

Dynamo Ryga – Avangarda Omsk 3:0

Slovan Bratysława – Vityaz Podolsk 2:3