KHL rozpoczyna fazę play-off

Rozpoczęła się faza play-off w lidze KHL. Za nami pierwsze cztery mecze – po dwa w obu konferencjach. Pierwsze play-offowe zwycięstwa odniosły drużyny z Yaroslavia, Moskwy, Magnitogorska oraz z Omska.

Końcówka sezonu zasadniczego, mimo, że nie pozbawiona emocji, nie zmieniła za wiele w rozkładzie ligowych sił. Wykrystalizowana już jakiś czas temu czołówka utrzymała swoje pozycje i w komplecie awansowała do finałowej fazy. Czas wrócić do Rosji i okolic, aby zobaczyć co dzieje się na tamtejszych taflach. Na poniedziałek liga zaplanowała dla nas cztery spotkania, dwa pojedynki w konferencji wschodniej i tyleż samo na zachodzie.

Konferencja Zachodnia

Lokomotiv Yaroslavl – HC Sochi 4:3 (po dogrywce)

źródło: @khl_en

W pierwszym spotkaniu trafiła nam się bardzo wyrównana para. Przypomnijmy, że drużyny „Loko” i Sochi w sezonie zasadniczym rozegrały ze sobą cztery spotkania, w których podzieliły się zwycięstwami po równo. Końcówka sezonu w lepszej sytuacji stawiała gospodarzy, którzy wygrali dwa ostatnie spotkania przeciwko HC Sochi.

Starcie to potwierdziło bardzo wyrównany potencjał obu ekip, a o ostatecznym wyniku zadecydowała dopiero dogrywka. Lepsi okazali się w niej gospodarze i to Lokomotiv objął prowadzenie w serii.

Stan rywalizacji: 1:0 dla Lokomotiv

Skrót spotkania:

Jokerit Helsinki – Dynamo Moskwa 2:4

Bardzo pechowo trafili w pierwszej rundzie zawodnicy z Helsinek. Ich przeciwnikiem zostało moskiewskie Dynamo, które ewidentnie nie „leży” Jokeritowi. Sezon zasadniczy to cztery z rzędu wygrane moskwian i to mimo faktu, że to przecież Finowie zakończyli sezon na wyższym miejscu w lidze.

Także w tym meczu wydarzenia z sezonu zasadniczego znalazły swoje potwierdzenie. Jokerit nie był w stanie pokonać „kompleksu” Dynama. Mimo dużej przewagi, w strzałach (34-21) w pełni zasłużenie przegrali to spotkanie. Decydująca okazała się trzecia tercja przegrana przez gospodarzy w koszmarnym stylu. Dynamo oddało w ostatnich 20 minutach zaledwie 8 strzałów, z czego aż 3 znalazły drogę do bramki.

Stan rywalizacji: 1:0 dla Dynama

Konferencja wschodnia:

Metallurg Magnitogorsk – Salavat Yulaev Ufa 2:1 (po dogrywce)

Drugi wczorajszy mecz zakończony dogrywką mieli okazję zobaczyć kibice w Magnitogorsku. W spotkaniu dwóch wyrównanych zespołów ktoś musiał być lepszym. Tym razem szczęście sprzyjało gospodarzom. Ta rywalizacja, jak wspomnieliśmy, wydaje się być bardzo wyrównana i przysporzy nam zapewne jeszcze wiele emocji.

Stan rywalizacji: 1:0 dla Metallurga

Avangard Omsk – AK Bars Kazań 6:0

Na koniec zostawiliśmy sobie chyba najciekawszą rywalizację tego etapu play-off. Zdobywca pucharu Gagarina sprzed roku AK Bars stanął naprzeciwko naprawdę dobrze spisującej się w tym roku ekipie Avangardy Omsk. Bezpośrednie pojedynki w sezonie zasadniczym wskazywałyby, iż delikatną przewagę psychiczną powinni mieć gospodarze, którzy wygrali trzy z czterech spotkań. Ale warto przy tym wspomnieć, że aż o dwóch wygranych decydowały rzuty karne.

Spodziewaliśmy się więc emocjonującego, stojącego na świetnym poziomie, ale przede wszystkim wyrównanego spotkania… I spotkał nas srogi zawód. AK Bars w te play-offy wszedł fatalnie, przegrywając w kiepskim stylu aż 6:0. Bez gola, ze stosunkiem strzałów 42:21 na korzyść przeciwnika. Na pewno nie tego spodziewaliśmy się po zeszłorocznych mistrzach. Miejmy nadzieję, że drużyna z Kazania zdoła się odbudować i jeszcze pokaże w tym sezonie moc.

Stan rywalizacji: 1:0 dla Avangardy