Madziarowie bezsilni – pierwsza wygrana pod wodzą Teda Nolana!

W swoim pierwszym meczu w ramach turnieju z cyklu Euro Ice Hockey Challenge w Budapeszcie reprezentacja Polski pokonała Węgrów 4:1 i doniosła pierwsze zwycięstwo pod wodzą Teda Nolana. Jutro biało-czerwoni zmierzą się z Japonią, która w pierwszym dniu niespodziewanie ograła Włochów 2:1.

Wprost wymarzony początek miało dla nas pierwsze spotkanie w ramach turnieju Euro Ice Hockey Challenge. Na inaugurację zmagań w Budapeszcie nasi reprezentanci pokonali Węgrów, z którymi jeszcze miesiąc temu przegraliśmy (wówczas w reprezentacji Polski nie grali zawodnicy Comarch Cracovii ani hokeiści grający na co dzień za granicą). W piątkowy wieczór nasi reprezentanci grali w niemal najsilniejszym składzie, co od razu przełożyło się na wynik…

Strzelanie otworzył w 15. minucie Krystian Dziubiński, który jako pierwszy pokonał Miklosa Rajnę.

Drugą odsłonę spotkania lepiej rozpoczęli nasi bratankowie, którzy już w 2. minucie po wznowieniu gry doprowadzili do wyrównania – podanie Andrew Sarauera zza bramki wykorzystał Jesse Dudas, który wpakował krążek tuż pod poprzeczką bramki strzeżonej przez Przemysława Odrobnego. Biało-czerwoni odpowiedzieli jednak błyskawicznie – nie minęła minuta, a Polacy znów prowadzili. Tym razem błąd przy wyprowadzaniu krążka z własnej tercji popełnił jeden z hokeistów reprezentacji Węgier; krążek przejął Patryk Wajda, który błyskawicznie posłał „gumę” do niepilnowanego pod bramką Miklosa Rajny Alexa Szczechury. Napastnikowi GKS-u Tychy nie pozostało już nic innego jak tylko wyprowadzić biało-czerwonych na prowadzenie. Bardzo dobra gra w destrukcji objawiła się w tej tercji jeszcze raz, gdy, grając w liczebnej przewadze strzał na bramkę oddał Paweł Dronia; Miklos Rajna „wypluł” jednak krążek przed siebie, a w zamieszaniu pod węgierską bramką najlepiej odnalazł się Aron Chmielewski, który podwyższył prowadzenie reprezentacji Polski.

Wynik 4:1 ustalił na początku trzeciej tercji Marcin Kolusz, który dobił strzał Mikołaja Łopuskiego.

Węgry – Polska 1:4 (0:1, 1:2, 0:1)
0:1 Krystian Dziubiński – Maciej Urbanowicz – Grzegorz Pasiut (14:35)
1:1 Jesse Dudas – Andrew Sarauer (21:38, 5/4)
1:2 Alex Szczechura – Patryk Wajda (22:28)
1:3 Aron Chmielewski – Filip Komorski – Paweł Dronia (34:08, 5/4)
1:4 Marcin Kolusz – Mikołaj Łopuski (41:41)

Węgry: Rajna – Dudas, Wehrs (2); Vas, Magosi, Bartalis (2) – Sipsic, Szabo (2); Sarauer, Dansereau, Erdely – Varga, Kiss; Sebok (2), Benk, Vincze – Garat, Pozsgai; Pavuk, Nagy (6), Sarpatki.
Trener: Jarmo Tolvanen.

Polska: Odrobny – Dronia, Pociecha; Urbanowicz, Pasiut (4), Dziubiński – Wanacki, Wajda; Wronka, Cichy (4), Szczechura – Kruczek, Borzęcki; Łopuski (2), Zapała, Kolusz – Dąbkowski (2), Rompkowski; Komorski, Kalinowski, Chmielewski.