Pojedynek z Łotwą na korzyść Rosji

Łotysze po bardzo dobrej pierwszej tercji, po raz kolejny musieli uznać wyższość przeciwnika. Po porażce z reprezentacją Czech, dziś lepsi od Łotwy okazali się Rosjanie.

Początek pierwszej tercji należał do ekipy rosyjskiej, która szybko chciała otworzyć wynik spotkania. Rosjanie podjęli kilka prób, nie przynosiły one jednak żadnych rezultatów. Słynąca z solidności obrona łotewska nie dała się zaskoczyć. Przełomem tej tercji okazała się kara dla Gavrikova z 10 minuty. Rosjanom przyszło grać 4 na 3 co zakończyło się golem dla drużyny łotewskiej. Po niecałej minucie gry w przewadze precyzyjnym i przede wszystkim mocnym strzałem Cibulskis zaskoczył Vasilevskiego. To jednobramkowe prowadzenie udało się Łotwie utrzymać do końca pierwszej tercji.

Druga odsłona to niestety dla Łotyszy pokaz siły ekipy z Rosji. Już 27 sekund po rozpoczęciu piekielnie silne uderzenie oddał Orłow pokonując bramkarza łotewskiego po raz pierwszy. Trzy minuty później, swojego gola strzelił Gusev, który wcześniej już kilkukrotnie zagrażał bramce łotewskiej. Po dobrze rozegranej przewadze dostał idealne podanie, które zakończył ładnym strzałem po poprzeczkę bramki. Bramka numer trzy to już zasługa kolejnej gwiazdy rosyjskiego hokeja czyli Nikity Kucherova. Obsłużony idealnym podaniem znalazł się sam na sam z bramkarzem i przy delikatnej pomocy obrońcy łotewskiego podwyższył prowadzenie Rosji. Po 40 minutach Rosja – Łotwa 3:1.

Ostatnie tercja to praktycznie pełne 20 minut przewagi Łotwy. Mimo to nie udało im się pokonać Vasilevskiego. Kilka, może nawet kilkanaście dogodnych okazji  nie przyniosło nawet jednego gola. Rosjanie pewni dyspozycji swojego bramkarza kontrolowali mecz i bez większych problemów dowieźli kolejne zwycięstwo do końca.

Rosja – Łotwa 3:1 (0:1, 3:0, 0:0)
0:1 Cibulskis – Indrasis (10:28)
1:1 Orlov – Kovalchuk – Plotnikov (20:27)
2:1 Gusev – Dadonov – Kucherov (23:50)
3:1 Kucherov – Anisimov (32:40)

Sędziowali: Jan Hribik, Max Sidorenko (główni) – Dimitri Golyak, Brian Oliver (liniowi)
Kary: 18:12
Strzały: 33:27
Widzów: 9084

Rosja: Vasilevski – Nesterov, Sergachyov, Dadonovc, Malkin, Grigorenko – Zaistev, Orłov, Barabanov, Kuznetsov, Ovechkin – Gavrikov, Khafizullin, Kucherov, Anisimov, Gusev – Zadorov, Plotnikov, Andronov, Kovalchuk.

Łotwa: Merzlikins (Gudlevskis 39:24) – Cibulskis, Kulda, Kenins, Blueger, Balcers – Sotnieks, Zile, Indrasis, Meija, Darzins – Jaks, Balinskis, Ro. Bukarts, Bicevskis, Ri. Bukarts – Marenis, Batna, Gegeris.