Wygrana w dobrym stylu

Od zwycięstwa udział w Memoriale Pavla Zabójnika rozpoczęli hokeiści GKS-u Tychy. „Trójkolorowi” w pierwszym meczu w Zvoleniu pokonali ekipę z Koszyc 5:3.

Spotkanie rozpoczęło się dla tyszan bardzo dobrze – już w 3. minucie meczu gapiostwo Słowaków a ataku wykorzystał Jakub Witecki, który przejął krążek, pognał na bramkę rywali i w sytuacji sam na sam zachował się jak profesor, wykonując zwód i strzelając nad leżącym już bramkarzem z Koszyc. Szybko zdobyta bramka podziałała jako dodatkowy impuls do ataku dla zawodników GKS-u Tychy. Co prawda na kolejną bramkę musieliśmy czekać do 12. minuty, jednak przez cały czas tyszanie górowali nad rywalami. Wspomnianą, drugą, bramkę dla tyszan zdobył ich kapitan – Michał Kotlorz, który tuż po zakończeniu kary jednego z hokeistów z Koszyc, strzałem po „krótkim” słupku wpakował „gumę” do bramki

Druga tercja rozpoczęła się od kontaktowego trafienia Marcela Hascaka, który zmniejszył prowadzenie tyszan. Odpowiedź „trójkolorowych” była jednak dla Słowaków bardzo bolesna. W ciągu niespełna czterech minut podopieczni Andreja Gusova trzykrotnie pokonywali golkipera gości. Na listę strzelców jeszcze w tej tercji wpisał się Peter Novajovsky, Michael Cichy i Alex Szczechura.

W trzeciej tercji tyszanie spuścili nieco z tonu. Zawodnicy z Koszyc zaczęli coraz częściej zagrażać bramce Johna Murraya, a ten w krótkim odstępie czasu dwukrotnie skapitulował. Słowacy poczuli wiatr w żagle, jednak czas, o jaki poprosił Andrej Gusow uspokoił nieco poczynania tyszan, którzy już do końca spotkania nie pozwolili sobie na żaden błąd.

Mimo iż cały mecz (może poza fragmentem drugiej tercji) był dość wyrównany, a jego tempo wysokie, to tyszanie byli zabójczo skuteczni i zasłużenie wygrali pierwszy mecz tego turnieju 5:3. W ekipie mistrza Polski zabrakło Gleba Klimenko, Kamila Kalinowskiego, Bartłomieja Jeziorskiego i Remigiusz Gazdy, którzy z wysokości trybun oglądali to spotkanie. Na lodzie obejrzeliśmy natomiast debiutującego w barwach GKS-u Tychy Andreja Mikhnova czy testowanego w zespole z Tychów Yevgenija Kondratyeva. Swój pierwszy sparingowy mecz przed nowym sezonem rozegrał także John Murray.

W pozostałych meczach pierwszego dnia Memoriału Pavla Zabójnika ekipa z Bańskiej Bystrzycy dopiero po dogrywce ograła austriacki Graz 2:1, a zawodnicy ze Zvolenia pewnie ograli KAC Klagenfurt 4:2.

Kolejnym rywalem „trójkolorowych” będą gospodarze turnieju – ekipa HKM Zvoleń

GKS Tychy – HC Koszyce 5:3 (2:0, 3:1, 0:2)
1:0 Jakub Witecki (02:32)
2:0 Michał Kotlorz – Jarosław Rzeszutko (11:51)
2:1 Marcel Hascak – Ladislav Nagy (24:40)
3:1 Peter Novajovsky (27:34)
4:1 Michael Cichy (29:48)
5:1 Alex Szczechura – Tomas Sykora – Michael Cichy (31:24)
5:2 Martin Dudas (47:52)
5:3 Oliver Jokel – Simon Petras (48:32)

Minuty karne: 12 – 20 (w tym 10 minut za niesportowe zachowanie dla Martina Dudasa).
Widzów: 300

GKS Tychy: Murray – Górny, Bryk; Gościński, Rzeszutko, Bagiński – Pociecha, Ciura; Kondratyev, Komorski, Mikhnov – Kotlorz, Novajovsky; Sykora, Cichy, Szczechura – Kolarz, Horzelski; Kogut, Galant, Witecki.
Trener: Andrej Gusov

HC Koszyce: Skorvanek (od 31:24 Habal) – Dudas, Pretnar; Kafka, Brophey, Netik – Sedivy, Cizek; Nagy, Suja, Hascak – Pulli, McDowell; Hricina, Galambos, Soltes – Koch; Petras, Klima, Jokel.
Trener: Roman Simicek

Pozostałe mecze pierwszego dnia:
Moser Medical Graz 99ers – HC´05 iClinic Banska Bystrica 1:2d. (0:1, 1:0, 0:0, 0:1d.)
HKM Zvolen – EC KAC Klagenfurt 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)