Biało-czerwoni lepsi od samurajów
  Dodano 5 lat temu   Skomentuj
Jacek Kopciński fot. Natalia Skórowska
Od zwycięstwa turniej Euro Ice Hockey Challenge rozpoczęli hokeiści reprezentacji Polski. Biało-czerwoni w Gdańsku pokonali Japonię 3:2.

Już pierwsze minuty tego starcia pokazały, że nie będzie to dla podopiecznych Tomasza Valtonena łatwa przeprawa. Japończycy byli zdecydowanie aktywniejsi na lodzie i to oni stwarzali sobie więcej bramkowych okazji. To także oni otworzyli wynik tego meczu. W 16. minucie Ondreja Raszkę pokonał Keigo Minoshima. Radość Azjatów nie trwała jednak długo. Na nieco ponad minutę przed końcem pierwszej tercji do wyrównanie doprowadził Aron Chmielewski.

Druga odsłona spotkania przyniosła znaczną poprawę w grze biało-czerwonych. Na pierwszą bramkę w tej tercji musieliśmy czekać jednak do 24. minuty. To wówczas na prowadzenie reprezentację Polski wyprowadził Mateusz Bryk. Nie minęły dwie minuty, a Polacy ponownie mogli cieszyć się ze zdobyczy bramkowej. Tym razem golkipera rywali pokonał Szymon Marzec.

W trzeciej tercji to ponownie Azjaci przejęli inicjatywę nad wydarzeniami na lodzie. Japończycy dzielnie walczyli o doprowadzenie do wyrównania, pozwalając Polakom na oddanie zaledwie... trzech celnych strzałów na bramkę Fukufujiego. Sami z kolei zdołali nawet zdobyć kontaktową bramkę, wykorzystując jedną z gier w liczebnej przewadze. Nie starczyło im jednak czasu, aby po raz trzeci w tym spotkaniu pokonać golkipera reprezentacji Polski.

Na inaugurację turnieju EIHC biało-czerwoni pokonali zatem Japonię 3:2 i przewodzą oni turniejowej tabeli. Kolejny mecz w sobotę o godzinie 15. Drugim rywalem Polaków w Gdańsku będzie ekipa Włoch.

Polska – Japonia 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)
0:1 Keigo Minoshima (15:59),
1:1 Aron Chmielewski – Patryk Wajda - Maciej Urbanowicz (18:46),
2:1 Mateusz Bryk – Krystian Dziubiński (33:24),
3:1 Szymon Marzec – Bartłomiej Bychawski - Filip Starzyński (35:16),
3:2 Shogo Nakajima – Keigo Minoshima - Seiji Takahashi (50:43, w przewadze).

Sędziowali: Omar Pinie i Gabor Juhasz (główni) – Wiktor Zień i Paweł Kosidło (liniowi)
Minuty karne: 12-4
Strzały: 29-36

Polska: Raszka – Bryk (2), Jaśkiewicz; Brynkus, Dziubiński, Przygodzki – Bychawski, Dronia (4); Chmielewski, Paś (4), Urbanowicz – Wajda, Kolusz; Kapica (2), Neupauer, Jeziorski –  Marzec, Starzyński, Zygmunt.
Trener: Tomasz Valtonen

Japonia: Fukufuji – Yamada, Minoshima; Takagi, Osawa (2), Nakayashiki – Hashimoto, Sato; Ikeda, Furuhsahi, Terao – Denis, Hayata; Takahashi, Nakijama, Y. Suzuki (2) – Y. Otsu; K. Otsu, Irukura, K. Suzuki.
Trener: Yuji Iwamoto.