Pozostał niedosyt
  Dodano 3 lat temu   Skomentuj
Luiza Kowalewska fot. Planet of Hockey
Kontynuujemy okres podsumowań minionego sezonu w wykonaniu poszczególnych drużyn z Polskiej Hokej Ligi. W dzisiejszym tekście skupimy się i przeanalizujemy sezon w wykonaniu KH Energii Toruń.

Drużyna KH Energii Toruń zakończyła sezon 2020/2021 na piątym miejscu. Stalowe Pierniki mogą uznać ubiegły sezon za udany, jednak pozostaje niedosyt. Hokeiści z Grodu Kopernika zakończyli sezon zasadniczy na miejscu 3. co sprawiło, że do play offów wchodzili ze sporymi nadziejami.

W 42 meczach KH Energa Toruń odniosła 26 zwycięstw. Strzelili 139 goli, więcej od nich zdobyły tylko trzy drużyny - JKH GKS Jastrzębie, Comarch Cracovia oraz GKS Tychy. Zespół z Torunia stracił zaledwie 96 goli - najmniej z całej ligi.

W Play offach toruńska drużyna trafiła na Comarch Cracovię. W pierwszym meczu na własnej tafli Toruń pokonał "Pasy" 2:1, jednak drugi pojedynek nie ułożył się po myśli torunian.  Dwa kolejne mecze, rozgrywane w Krakowie, podopieczni Chukha przegrali. Kiedy rywalizacja ponownie przeniosła się do Torunia, gospodarze udowodnili, że nie bez przyczyny byli tak wysoko w tabeli - pokonali krakowian 5:2. 6. mecz rozgrywany był w Krakowie i tym razem to "Pasy" udowodniły swoją wyższość i zameldowały się w kolejnym etapie play offów. W tej fazie toruńscy zawodnicy zdobyli 12 goli, natomiast stracili 16.

W sezonie 2020/2021, podobnie jak w poprzednim, dominowali obcokrajowcy. W kadrze którą do dyspozycji miał Yuri Chukh było 11 Polaków,  13 Rosjan, 3 Finów, 1 Szwed i 1 Litwin. Najlepiej punktującym zawodnikiem całego sezonu okazał się Denis Sergushkin. Rosyjski napastnik w 39. meczach zdobył 42 punkty - 37 w fazie zasadniczej oraz 5 w play offach. Sergushkin na ławce kar spędził 8 minut. Drugi najlepszy wynik również osiągnął Rosjanin - Yegor Feofanov. Napastnik zdobył 38 punktów (15 goli + 23 asysty) w 42 spotkaniach. Feofanov  osłabił swój zespół aż na 26 minut.

Zdaniem jednego z liderów drużyny, Denisa Sergushkina, siłą KH Energii Toruń była gra zespołowa - "Wydaje mi się, że głównie nasza siła w tym roku to zasługa gry zespołowej. Mamy bardzo dobrego bramkarza, dobrych napastników, dobrych obrońców. Wszyscy gramy razem, a naszą siłą jest zespół."

W ubiegłym sezonie w barwach KH Energii Toruń zaprezentowało się dwóch bramkarzy - Anton Svensson oraz Mateusz Studziński. Pierwszy z nich wystąpił w 33 spotkaniach - 27 meczach fazy zasadniczej i 6 pojedynkach w play offach. Szwed aż 8 razy zachował czyste konto. Jest to najlepszy wynik w sezonie 2020/21 w PHL! Szwed bronił ze skutecznością 92,61%. Drugim bramkarzem KH Energii Toruń był 23-letni Mateusz Studziński. Polak wystąpił w 14 spotkaniach - 9 razy od 1 minuty meczu, natomiast 15 razy zastępował w bramce Antona Svenssona. Studziński na 343 strzały obronił 314, co oznacza, ze bronił ze skutecznością ok. 91,55%.