Olsson i Murray bohaterami GieKSy!
Zaledwie jedna bramka padła w spotkaniu GKS-u Tychy z GKS-em Katowice. Zdobywcą gola na wagę trzech punktów został Hampus Olsson, który zapewnił zwycięstwo mistrzom Polski.

Dla drużyny ze stolicy Górnego Śląska pojedynek w Tychach był dopiero drugim starciem w sezonie 2022/23 Polskiej Hokej Ligi. Wcześniej katowiczanie pokonali w Jastrzębiu-Zdroju miejscowy JKH GKS 2:1. Dla podopiecznych Andreja Sidorenki był to z kolei trzeci mecz w obecnej kampanii i drugi przed własną publicznością.

Pojedynek nazywany hokejowymi derbami Śląska toczony był w szybkim tempie, jednak bramek było w nim jak na lekarstwo. W pierwszej tercji to katowiczanie częściej zagrażali bramce rywali, oddając więcej strzałów w stronę Tomasa Fucika. Ten jednak - podobnie jak John Murray - pozostawał niewzruszony na ataki rywali.

W drugiej tercji konfrontacja tysko-kanadyjska do złudzenia przypominała wydarzenia z pierwszej odsłony spotkania. Z tą jednak różnicą, że bliżej pokonania golkipera rywali byli gospodarze. Co więcej, tyszanie zdołali nawet umieścić krążek w katowickiej bramce, jednak, po analizie wideo, sędziowie tego meczu nie uznali trafienia Jeana Dupuy.

To, czego nie zdołali zrobić “trójkolorowi”, zrobili gracze GieKSy w 49. minucie spotkania. Wówczas Hampus Olsson wykorzystał grę katowiczan w liczebnej przewadze i pokonał Tomasa Fucika. Do końca meczu nie padło już więcej bramek, choć ostatnie sekundy trzeciej tercji pod katowicką bramką to ofiarna, momentami wręcz rozpaczliwa obrona.

GKS Tychy - GKS Katowice 0:1 (0:0; 0:0; 0:1)

0:1 Hampus Olsson - Grzegorz Pasiut - Brandon Magee (48:06, w przewadze)

Sędziowali: Paweł Kosidło i Paweł Breske (główni) - Maciej Byczkowski i Grzegorz Cytawa (liniowi) Strzały: 34 - 33 Minuty karne: 6 - 8 (w tym 2 min. tech.) Widzów: 2023

GKS Tychy: Fucik - Ciura (4), Pociecha; Bukowski, Galant, Jeziorski - Bizacki, Kaskinen; Sedivy, Komorski, Mroczkowski - Jaśkiewicz, Bagin; Szturc, Boivin (2), Dupuy - Younan, Ubowski; Marzec, Starzyński, Gościński. Trener: Andrei Sidorenko

GKS Katowice: Murray - Rompkowski (2), Kolusz; Fraszko, Pasiut, Magee - Mikkola, Wanacki; Blomqvist, Smal, Monto - Kruczek, Wajda (2); Prokurat, Lehtonen, Pulkkinen - Musioł, Maciaś; Bepierszcz, Olsson, Hitosato (2). Trener: Jacek Płachta