MŚ U18: Polska dominacja na zakończenie turnieju!
Jacek Kopciński fot. Łukasz Długosz | Planet of Hockey
Bez większych problemów zwycięstwo w swoim ostatnim meczu Mistrzostw Świata dywizji IB odniosły hokeistki reprezentacji Polski do lat 18. Polki zdominowały ekipę Chińskiego Tajpej i pokonały zawodniczki z Azji 4:0.

Od pierwszych sekund spotkanie Polek z reprezentantkami Chińskiego Tajpej było jednostronnym pojedynkiem. Niemal przez cały mecz grę prowadziły hokeistki reprezentacji Polski, które dominowały na lodzie; Azjatki z kolei ograniczały się tylko do sporadycznych kontrataków.

Gigantyczna przewaga w strzałach długo jednak nie przynosiła biało-czerwonym zdobyczy bramkowej. Pierwszą bramkę prowadzonych przez Magdalenę Jabłońską hokeistek obejrzeliśmy dopiero w drugiej tercji. W 35. minucie na listę strzelców wpisała się Magdalena Łąpieś, która wynik spotkania otworzyła precyzyjnym strzałem z okolicy bulika.

Zaledwie 13 sekund potrzebowały młode “Orlice”, aby po pierwszej bramce, zdobyć drugiego gola w tym meczu. Kilka chwil po wznowieniu gry prowadzenie Polek podwyższyła Maja Brzezińska, która wykorzystała zamieszanie pod bramką reprezentantek Chińskiego Tajpej.

Kolejne gole dla Polek padały już w trzeciej odsłonie tego pojedynku. Trzecia bramka dla naszych reprezentantek padła w 46. minucie — wówczas świetnym podaniem zza bramki Chińskiego Tajpej popisała się Jadwiga Jankowska, która nagrała krążek do Justyny Żyły, a ta podwyższyła prowadzenie “Orlic”.

Zawodniczka Naprzodu Janów odegrała także pierwszoplanową rolę przy czwartym — i ostatnim w tym meczu — golu. W 52. minucie Jankowska sama wpisała się na listę strzelczyń, a Justyna Żyła tym razem wcieliła się w rolę asystentki.

Hokejowe Mistrzostwa Świata dywizji IB nasze reprezentantki zakończyły na drugim miejscu — złoto już w sobotę zapewniły sobie Dunki, a brąz przypadł w udziale Hiszpankom.

Polska - Chińskie Tajpej 4:0 (0:0, 2:0, 2:0)

1:0 Magdalena Łąpieś - Natalia Nosal (34:25)

2:0 Maja Brzezińska (34:38)

3:0 Justyna Żyła - Jadwiga Jankowska (45:27)

4:0 Jadwiga Jankowska - Justyna Żyła (51:15)

Sędziowały: Sini Kauhanen (główna) - Baiba Dzene i Maren Frohaug (liniowe)

Minuty karne: 2 - 0

Strzały: 61 - 14

Widzów: 567

Polska: Ratajczyk - Wencel, Nosal N.; Łąpieś, Stępień, Skręt - Isztok, Nosal E.; Brzezińska, Sencerz, Zięba - Wójcik (2), Piasecka; Huchel, Żyła, Cybulska - Cybula, Jankowska, Świątek.

Trener: Magdalena Jabłońska

Chińskie Tajpej: Chiu - Hsu, Lin Y.; Liu, Pan, Lin Ch. - Lu, Chiang; Fan, Kao, Tsai - Chan, Wu; Lin K., Wang - Chen; Chuang.