Zwycięstwo za wszelką cenę!
Jacek Kopciński fot. Jacek Kopciński | Planet of Hockey
Ważne zwycięstwo odnieśli we wtorkowy wieczór hokeiści Unii Oświęcim. Pokonując STS Sanok, oświęcimianie zwiększyli przewagę nad GKS-em Tychy w ligowej tabeli i przybliżyli się do 2. miejsca na koniec sezonu zasadniczego. Wygrana ta nie przyszła jednak biało-niebieskim łatwo…
Można napisać, że dopiero od drugiej tercji na tafli oświęcimskiego lodowiska oglądaliśmy hokeistów miejscowej Unii. W pierwszej tercji wydarzenia w spotkaniu Unii z STS-em Sanok kontrolowali przyjezdni.

Podopieczni Miiki Elomo dwukrotnie — w 18. i 20. minucie — meczu zdołali pokonać Kevina Lindskouga, obejmując prowadzenie po pierwszej tercji gry. Na listę strzelców w pierwszej odsłonie spotkania wpisywali się Sami Tamminen i Ville Heikkinen — ten drugi w okresie gry sanoczan w liczebnej przewadze.

Druga tercja przyniosła przebudzenie gospodarzy. W 10. minucie po wznowieniu gry “kontaktowego” gola dla “Unitów” zdobył Teddy da Costa, a po kolejnych pięciu minutach mieliśmy już remis za sprawą Jana Sołtysa.

Dopiero w trzeciej tercji prowadzonym przez Nika Zupancica zawodnikom udało się wyjść na prowadzenie. Po niespełna trzech minutach gry w tej odsłonie meczu na prowadzenie “Unitów” wyprowadził kapitan biało-niebieskich Krystian Dziubiński.

W kolejnych minutach przewaga oświęcimian rosła i zaczynała przypominać tę, której mogliśmy się spodziewać po starciu wicemistrzów Polski z drużyną z dolnej części ligowej tabeli.

Bohaterem ostatnich 10 minut tego spotkania został Andrei Denyskin. Ukraiński napastnik dwukrotnie pokonywał Filipa Świderskiego, dwukrotnie wykorzystując okresy gry w przewadze — w 52. i 56. minucie spotkania.

Ostatecznie, po słabym początku oświęcimianie pewnie pokonali sanoczan 5:2 i zwiększyli przewagę w tabeli PHL nad trzecim GKS-em Tychy.

Tauron Re-Plast Unia Oświęcim — Marma Ciarko STS Sanok 5:2 (0:2, 2:0, 3:0)

0:1 Sami Tamminen — Konrad Filipek — Niko Ahoniemi (17:23)
0:2 Ville Heikkinen — Sami Tamminen — Niko Ahoniemi (19:43, w przewadze)
1:2 Teddy Da Costa — Aleksandrs Jerofejevs — Alex Szczechura (29:09)
2:2 Jan Sołtys — Łukasz Krzemień — Peter Bezuska (34:22)
3:2 Krystian Dziubiński — Adrian Prusak (42:57)
4:2 Andrei Denyskin — Pavel Padakin — Filip Pangelov-Yuldashev (51:00, w przewadze)

Sędziowali: Przemysław Gabryszak i Marcin Polak (główni) - Sławomir Szachniewicz i Igor Dzięciołowski (liniowi)
Minuty karne: 10 - 20
Strzały: 39 - 26
Widzów: 780

Tauron Re-Plast Unia Oświęcim: Lindskoug — Pangelov-Yuldashev, Jakobsons; Denyskin, Dziubiński, Padakin (2) — Dyukov, Jerofejevs (2); Da Costa (2), Ahopelto, Szczechura — Bezuska (2), Noworyta P. (2) ; Sołtys, Krzemień, Kowalówka — Noworyta M., Paszek; Dudkiewicz, Wanat, Prusak.
Trener: Nik Zupancic

Marma Ciarko STS Sanok: Świderski — Karlsson, Valtola; Ahoniemi, Tamminen, Filipek — Florczak (2), Lysenko; Sienkiewicz, Mocarski (4), Miccoli (2) — Rąpała (2), Wróbel; Heikkinen (2), Makela (6), Hatila  Dobosz, Dulęba.
Trener: Miika Elomo