Wygrana to obowiązek! Zapowiedź prekwalifikacji do ZIO
  Added 2 weeks ago   Skomentuj
Jacek Kopciński fot. Jacek Kopciński | Planet of Hockey
Już dziś reprezentanci Polski w hokeju na lodzie rozpoczną bój o awans na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2026 roku. Jak wyglądać będzie droga Polaków po olimpijską kwalifikację?

Punktualnie o godzinie 16:30 rozpocznie się pierwszy mecz biało-czerwonych w turnieju prekwalifikacyjnym do Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Pierwszym rywalem Polaków w Sosnowcu będzie drużyna narodowa Estonii. W drugim dniu zmagań “Orły” zmierzą się z Ukrainą, zaś po dniu przerwy zagrają z Koreą Południową.


Teoretycznie najgroźniejszym rywalem biało-czerwonych powinna być właśnie reprezentacja Korei Południowej, która zajmuje najwyższe miejsce w światowym rankingu (21.), jednak, zdaniem trenera “Orłów” Roberta Kalabera, powinniśmy patrzeć również na to, w jakich klubach grają zawodnicy z poszczególnych drużyn narodowych. Wtedy okaże się, że największym wyzwaniem będzie dla Polaków pojedynek z Ukrainą, w której grają zawodnicy, chociażby ze słowackiej Extraligi. 


Bez względu na to, jaką przyjmiemy kolejność, określając siłę poszczególnych reprezentacji, to biało-czerwoni są faworytem tego turnieju. Nie zmienia tego nawet brak wielu podstawowych zawodników. Przypomnijmy, że kontuzje wykluczyły z gry w Sosnowcu m.in. Arona Chmielewskiego, Alana Łyszczarczyka, Johna Murraya, Macieja Kruczka, Filipa Starzyńskiego czy Arkadiusza Kostka, zaś przedłużający się proces ubiegania się o obywatelstwo nie pozwolił na reprezentowanie naszego kraju Tomasowi Fucikowi.


Skład reprezentacji Polski na turniej prekwalifikacyjny do ZIO


W razie awansu biało-czerwonych (w co mocno wierzymy), w ostatniej rundzie kwalifikacji olimpijskich Polacy powinni zagrać w Bratysławie, gdzie oprócz Słowaków, zmierzą się jeszcze z Kazachami i najprawdopodobniej Białorusinami (jeśli Kongres IIHF pozwoli na uczestnictwo tych zawodników i Rosjan w Igrzyskach Olimpijskich). 


Wszystko jednak będzie zależało od tego, które reprezentacje awansują z poszczególnych turniejów (równolegle do imprezy w Sosnowcu odbywać będą się też turnieje w Wielkiej Brytanii i na Węgrzech). Do ostatniej rundy awansują tylko zwycięzcy poszczególnych turniejów prekwalifikacyjnych. Przydział do grup IV rundy kwalifikacji nastąpi z kolei w oparciu o ranking Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie.


Terminarz turnieju prekwalifikacyjnego do ZIO:

8.02, czwartek:

16:30 - Polska - Estonia

20:00 - Korea Południowa - Ukraina


09.02, piątek

16:30 - Korea Południowa - Estonia

20:15 - Polska - Ukraina


11.02, niedziela

16:30 - Ukraina - Estonia

20:15 - Polska - Korea Południowa© 2024 PlanetOfHockey.com

O nas  |  Redakcja  |  Kontakt
Powered by