Złoto dla Kanady! Decydował gol w dogrywce!
  Dodano 2 tygodni temu   Skomentuj
Jacek Kopciński fot. IIHF.com
Reprezentacja Kanady sięgnęła po złoty medal Mistrzostw Świata kobiet. W finałowym pojedynku Kanadyjki końcowy sukces zapewniły sobie dopiero w dogrywce.

Finałowy dzień hokejowych Mistrzostw Świata kobiet rozpoczął się od pojedynku o brąz MŚ. W nim naprzeciw siebie stanęły dwie europejskie reprezentacje. Czeszki mierzyły się z Finkami.

Długo starcie tych drużyn nie przynosiło nam bramek. Te zaczęły padać dopiero w drugiej tercji. W tej części gry przewagę miały reprezentantki Finlandii, które też prowadziły po 40 minutach 2:1. W trzeciej tercji nasze południowe sąsiadki zdołały jednak doprowadzić do wyrównania, dzięki bramce Denisy Krizovej i w efekcie tego oglądaliśmy dodatkowe emocje w postaci dogrywki (w której sporą przewagę miały reprezentantki Czech, jednak nie zdołały one pokonać fińskiej bramkarki) oraz rzutów karnych.

W najazdach Czeszki zaledwie raz pokonały Sanni Aholę, zaś Finkom sztuka pokonania bramkarki rywalek udała się dwukrotnie i to one cieszyły się z brązowych medali Mistrzostw Świata.

W wielkim finale również oglądaliśmy dodatkowe emocje w postaci dogrywki. Wcześniej jednak zawodniczki ze Stanów Zjednoczonych i Kanady zaserwowały kibicom hokeja kobiecego na całym świecie prawdziwy spektakl godny finału Mistrzostw Świata. Po 20 minutach mieliśmy remis 1:1, po 40 minutach obie reprezentacje miały na koncie po trzy trafienia, a po 60 minutach było już 5:5. Dodajmy, że żadna ze stron w tym meczu nie prowadziła różnicą dwóch goli.

Najskuteczniejszymi zawodniczkami finałowej potyczki zostały Caroline Harvey i Laila Edwards w ekipie Stanów Zjednoczonych (bramka i asysta), a po stronie Kanady Marie-Philip Poulin z dubletem. To jednak Danielle Serdachny została bohaterką Kanady, zdobywając decydującego gola w 6. minucie dogrywki (w spotkaniach fazy play-off rozgrywana jest 10-minutowa dogrywka).

10. Dania

Wśród najskuteczniejszych zawodniczek aż siedem pierwszych miejsc przypadło w udziale reprezentantkom Stanów Zjednoczonych. Klasyfikację kanadyjską wygrała Alex Carpenter z sześcioma bramkami i czterema asystami. Taką samą liczbę punktów przy mniej korzystnym bilansie bramek do asyst miały jeszcze Hilary Knight (4G, 6A) i Caroline Harvey (2G, 8A).

W czołowej “10” znajdziemy jeszcze przedstawicielkę Szwecji Hildę Svensson (5 spotkań, 4 bramki, 2 asysty) oraz Czech Natalie Mlynkovą na 9. miejscu (7 meczów, 4 gole, 2 asysty), natomiast najlepsza z Kanadyjek uplasowała się dopiero na 10. miejscu. Mowa o Renacie Fast, która zakończyła turniej z sześcioma punktami (3G, 3A) w siedmiu meczach.

Najskuteczniejszą bramkarką turnieju okazała się natomiast Niemka Sandra Abstreiter (95,04% skuteczności) przed Chinką Jiahui Zhan (93,96%) oraz Kanadyjką Ann-Renee Desbiens (93,58%).