Mistrzostwa Świata w hokeju na rolkach: Kanada mistrzem świata!
  Dodano 10 lat temu   Skomentuj
Zakończyły się Mistrzostwa Świata w hokeju na rolkach w fińskim Tampere. W meczu finałowym reprezentacja gospodarzy przegrała z Kanadyjczykami 2:4 i tym samym straciła miano najlepszej drużyny globu. Z elitą żegna się Słowenia, a jej miejsce zajmie Chorwacja, która w finale Divison 1 pokonała Australię.

Zespół Kanady przy głośnym dopingu 6678 widzów, pokonał Finlandię 4:2 i tym samym wziął rewanż za ubiegłoroczną porażkę w finale mistrzostw rozgrywanych w czeskich Pardubicach. Jest to trzeci tryumf „Klonowych liści” w mistrzowskim turnieju, a drugi w ciągu czterech lat. Wygrana w fińskim czempionacie wieńczy wspaniały okres dla kanadyjskiego hokeja, gdyż w tym roku zawodnicy z tego kraju zwyciężali też w juniorskich oraz seniorskich Mistrzostwach Świata w hokeju na lodzie.

Mecz lepiej rozpoczęli Finowie, którzy za sprawą Marko Virtali, objęli prowadzenie w 77 sekundzie spotkania. Radość obrońców tytułu nietrwała jednak długo, bowiem dwie i pół minuty później Dave Hammond wyrównał stan rywalizacji. W drugiej części gry to Kanada zyskała optyczną przewagę, a potwierdzeniem tego była bramka Bretta Bullmera w 8 minucie. Trzecia część nie przyniosła goli, natomiast w 2 minucie czwartej odsłony wynik podwyższył Hammond, zdobywając drugie trafienie w meczu.

Dwie minuty później nadzieję w serca Finów wlał najlepszy strzelec turnieju – Jimi Palanto, który strzelił kontaktową bramkę, jednak po upływie kilkudziesięciu sekund Kanadyjczycy znów prowadzili dwoma golami, a trafienie zdobył obrońca Brendan Baumgartner. Wynik już się nie zmienił i to zawodnicy spod znaku klonowego liścia mogli wznieść złotą statuetkę za zwycięstwo w turnieju.

W finale pocieszenia Szwecja pokonała Słowację 5:4 i również takim samym rezultatem zakończył się mecz o utrzymanie w którym reprezentacja Niemiec zwyciężyła Słowenię. Jej miejsce zajmie rewelacja Division 1Chorwacja, która w meczu o awans nie dała szans Australii, a o wyniku zadecydował gol strzelony już w 8 sekundzie dogrywki. Najlepszym strzelcem turnieju i zwycięzcą klasyfikacji kanadyjskiej został Jimi Palanto, który zdobył 19 punktów za 11 goli i 8 asyst. Kolejne mistrzostwa już za niespełna 2 lata w stolicy Słowacji – Bratysławie.