Biało-czerwoni nie brali jeńców!
  Dodano 5 lat temu   Skomentuj
Jacek Kopciński fot. Karolina Sommer
Pewnym zwycięstwem reprezentantów Polski zakończyło się spotkanie biało-czerwonych z Niderlandami. Podopieczni Tomasza Valtonena rozbili rywali aż 8:0.

Hokeiści reprezentacji Polski udanie rozpoczęli turniej prekwalifikacyjny do Zimowych Igrzysk Olimpijskich. W Nur-Sultanie biało-czerwoni rozbili Niderlandy aż 8:0. Już pierwsza tercja tego spotkania pokazała jak jednostronny będzie to bój. Polacy trzykrotnie mieli w tej odsłonie meczu okazję do gry w liczebnej przewadze i... trzykrotnie ją wykorzystali, prowadząc pewnie po golach Arkadiusza Kostka, Arona Chmielewskiego i Macieja Urbanowicza.

Druga tercja przyniosła jeszcze większą dysproporcję sił. Do niderlandzkiej bramki trafiali kolejno Dominik Paś, Patryk Wajda oraz dwukrotnie Oskar Jaśkiewicz.

Przed trzecią tercją - przy prowadzeniu Polaków 7:0 - doszło po polskiej stronie do zmiany bramkarza. Johna Murraya zmienił Michał Kieler, który, choć nie miał zbyt wielu okazji do interwencji, również zachował czyste konto.

Sporym atutem w grze biało-czerwonych był fakt, iż podopieczni Tomasza Valtonena na bardzo mało pozwalali w tym meczu swoim rywalom. W przekroju całego meczu Holendrzy oddali na bramkę Polaków zaledwie... sześć celnych strzałów.

W drugim spotkaniu również oglądaliśmy bardzo jednostronne zawody. W starciu Kazachów z Ukraińcami triumfowali ci pierwsi, którzy rozbili naszych wschodnich sąsiadów 8:1. Na lodzie po stronie ukraińskiej zaprezentowali się dobrze znani z gry w Polskiej Hokej Lidze Nikita Butsenko i Andrei Mikhnov.

Polska - Niderlandy 8:0 (3:0, 4:0, 1:0)
1:0 Arkadiusz Kostek - Damian Kapica (02:58)
2:0 Aron Chmielewski - Marcin Kolusz - Dominik Paś (07:58)
3:0 Maciej Urbanowicz - Aron Chmielewski (13:09)
4:0 Dominik Paś - Krystian Dziubiński - Marcin Kolusz (24:11)
5:0 Patryk Wajda - Maciej Urbanowicz - Aron Chmielewski (26:23)
6:0 Oskar Jaśkiewicz - Martin Przygodzki - Jakub Michałowski (26:55)
7:0 Oskar Jaśkiewicz (35:55)
8:0 Filip Komorski - Arkadiusz Kostek (49:11)

Sędziowali: Pavel Halas Jr i Miroslav Larets (główni) - Martin Boradjev i Andrew Dalton (liniowi)
Minuty karne: 6 - 14
Strzały: 51 - 6
Widzów: 228

Polska: Murray (od 40:00 Kieler) - Kolusz, Wajda; Chmielewski, Paś, Jeziorski - Kostek, Ciura; Bettahar, Neupauer, Kapica - Jaśkiewicz,Michałowski; Dziubiński, Komorski, Urbanowicz - Przygodzki, Zygmunt, Starzyński, Marzec.
Trener: Tomasz Valtonen

Niderlandy: Meiedres (od 26:23 Oosterwijk) - van Gorp, van Gestel; Marx, Oosterveld, Verschuren - Zwartbol, Verkiel; Wurm, de Bonth, den Edel - van der Vossen, Knoop; van der Schuit, Stempher, de Hoindt - Klem, Smit, Nordemann, Heutmekers.
Trener: Bo Subr