Amerykanki ze złotem, Czeszki z brązem!
Jacek Kopciński fot. International Ice Hockey Federation
Zakończyły się Mistrzostwa Świata kobiet najwyższej dywizji. Po złoto sięgnęły reprezentantki Stanów Zjednoczonych, a po brąz zawodniczki z Czech.
W kanadyjskim Brampton przez niespełna dwa tygodnie trwały Mistrzostwa Świata elity w kobiecym hokeju.

Bez niespodzianki w meczu finałowym spotkały się dwie reprezentacje z Ameryki Północnej — Stany Zjednoczone i Kanada. Niespodzianką może być natomiast rozmiary zwycięstwa Amerykanek nad gospodyniami turnieju.

Zawodniczki ze Stanów Zjednoczonych ograły Kanadę 6:3, rewanżując się za zeszłoroczny finał, w którym to Kanadyjki okazały się lepsze (wówczas reprezentacja spod znaku klonowego liścia pokonała USA 2:1).

W meczu o brąz — podobnie jak na ostatnim czempionacie — zmierzyły się Czeszki ze Szwajcarkami i — podobnie jak rok temu — nasze południowe sąsiadki stanęły na najniższym stopniu podium. W tym roku reprezentantki Czech pokonały Szwajcarię 3:2.

Najskuteczniejszą zawodniczką turnieju wybrana została Amerykanka Caroline Harvey, która zapisała na swoim koncie 14 punktów (4 gole, 10 asyst). Na drugim miejscu znalazła się Finka Petra Nieminen (13 punktów - 6 goli, 7 asyst), a podium klasyfikacji kanadyjskiej zamknęła Taylor Heise z reprezentacji Stanów Zjednoczonych (gol i 11 asyst).

Najlepszą strzelczynią zakończonych Mistrzostw Świata została natomiast Hilary Knight (8 bramek).