Czajkowski zagrany po raz pierwszy...
  Dodano 3 lat temu   Skomentuj
Jacek Kopciński fot. IIHF.com
Od zwycięstwa swój udział w Mistrzostwach Świata elity rozpoczęli reprezentanci Rosji. Sborna w pierwszym meczu w łotewskim turnieju pokonała drużynę narodową Czech 4:3.

Przez całe spotkanie Rosjan z Czechami nasi południowi sąsiedzi musieli "gonić" wynik. Pierwszy gol dla Rosjan padł już po nieco ponad czterech minutach gry. Wynik spotkania otworzył Anton Burdasov, który zdobył także pierwszego tego turnieju.

Wyrównanie ze strony Czechów przyszło po kolejnych pięciu minutach, gdy dwójkową akcję Spacek - Flek na bramkę zamienił ten drugi, zmuszając rosyjskiego golkipera do błędu.

W drugiej tercji oglądaliśmy niemal identyczną sytuację, co w pierwszych dwudziestu minutach. Strzelanie w tej tercji rozpoczął zawodnik "Sbornej" Artyom Shvets-Rogovoi, wyprowadzając Rosjan na prowadzenie. Zaledwie dwie minuty trwała radość Olimpijskich Sportowców z Rosji. Po takim czasie Jakub Vrana doprowadził do wyrównania.

Po raz kolejny zawodnicy obu ekip wyprowadzali ciosy w tercji trzeciej. Najpierw, po raz trzeci w tym meczu, prowadzenie objęli Rosjanie. Tym razem za sprawą Alexandra Barabanova, który wykorzystał błąd czeskiej defensywy i bez problemów wjechał tuż przed bramkę Simona Hrubca, a następnie posłał krążek do siatki. Wyrównującą bramkę zdobył w 58. minucie Dominik Kubalik i gdy wydawało się, że spotkanie dwóch faworytów tej grupy zmierza do dogrywki... padł gol na wagę zwycięstwa, zdobyty przez Mikhaila Grigorenko.

Z uwagi na decyzję międzynarodowej federacji antydopingowej Rosjanie oficjalnie nie mogą reprezentować swojego kraju, przez co występują pod neutralną flagą olimpijską, a zamiast hymnu Rosji, po zwycięstwie nad Czechami odegrano... utwór skomponowany przez Piotra Czajkowskiego.

Rosja - Czechy 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)

1:0 Anton Burdasov - Mikhail Grigorenko - Ivan Morozov (04:16)
1:1 Jakub Flek - Michael Spacek (09:26)
2:1 Artyom Shvets-Rogovoi - Vladislav Kamenev (35:27)
2:2 Jakub Vrana - Dominik Kubalik - Libor Hajek (37:53)
3:2 Alexander Barabanov - Dmitri Voronkov (45:28)
3:3 Dominik Kubalik - Filip Hronek - Jan Kovar (57:23)
4:3 Mikhail Grigorenko - Ivan Provorov (59:41)

Sędziowali: Tobias Bjork i Mikael Nord (główni) - Andreas Weise Kroyer i Ludvig Lundgren (liniowi)
Minuty karne: 4 - 6
Strzały: 28 - 25
Widzów: bez udziału publiczności

Rosja: Samonov - Zub, Zadorov; Barabanov, Shalunov, Okulov - Gavrikov, Provorov; Slepyshev, Karnaukhov, Grigorenko - Ozhiganov, Rafikov; Galimov, Morozov, Burdasov - Dronov; Timkin, Shvets-Rogovoi, Kamenev, Voronkov.
Trener: Valeri Bragin

Czechy: Hrubec - D. Musil, Hronek; Kubalik, Kovar, Vrana - Hajek, Moravcik; Chytil, Zohorna, Zadina - Sulak, Vitasek; Sekac, Hanzl, Radil - Sklenicka; Smejkal, A. Musil, Flek, Spacek.
Trener: Filip Pesan